شعار روز ملی صادرات رونمایی شد

 

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مجتبی خسروتاج، ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران و قائم‌مقام وزیر صنعت معدن و تجارت، در نشست خبری به مناسبت روز ملی صادرات گفت: در فرآیند انتخاب صادرکنندۀ نمونه، شاخص‌های مختلف و دارای اولویت حدود 700 شرکت بررسی شد که از میان آنها 140 به دور بعدی رسیدند که ظرف دو هفتۀ آینده لیست صادرکنندگان نمونه از بین این تعداد انتخاب و اعلام خواهد شد.

وی با تبیین دلایل کاهش صادرات در 6 ماهۀ اول سال اظهار داشت: بخشی از کاهش صادرات مربوط به کاهش قیمت‌های جهانی است و دنیا با عرضۀ مازاد مواجه است اما فعال‌سازی ظرفیت‌های ایجاد شده، تخصیص مشوق‌ها و تسهیلات اعتباری و مالی و جوایز صادراتی، متوازن‌سازی تراز تجاری و .... راهکار‌های کوتاه‌مدت و درازمدت پیش‌بینی شده برای افزایش صادرات در شش ماهۀ دوم سال است تا کمبود صادرات شش ماهۀ اول را جبران کنیم.

خسروتاج در پاسخ به سوال روزنامۀ آسیا در خصوص ضعف در صنعت بسته‌بندی گفت: صنعت بسته‌بندی به‌عنوان یک وظیفۀ خرد و در سطح بنگاه‌ها به منظور رقابتی کردن و ایجاد ارزش افزوده است. این دغدغه را بیش از هر چیز در بخش محصولات کشاورزی داشتیم که در نهایت و با همفکری صادرکنندگان این محصولات چارچوب بسته‌بندی مخصوص میوه و تره‌بار را به گمرکات اعلام کردیم. همچنین با ‌TPOسایر کشورها مانند ژاپن برای برگزاری کارگاه‌های بسته‌بندی توافق کرده‌ایم.

ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران در پاسخ به پرسش روزنامۀ اطلاعات اظهار داشت: فرآیند انتخاب صادر کنندۀ نمونه درس بزرگی برای ما خواهد بود چرا که بیش از پیش با کم و کاستی‌های شرکت‌ها، نحوۀ ورود آنها به بازار و .... آشنا می‌شویم و برخلاف اتاق بازرگانی که حمایت و خدمات دهی به اعضا از وظایف ذاتی آن است، سازمان توسعه تجارت در راستای توسعۀ صادرات و تسهیل حضور در بازارهای جهانی، مسئولیت حمایت و ارائۀ خدماتی مانند مشاوره به تمام تجار را دارد.

وی در پاسخ به سوال روزنامه اطلاعات دربارۀ راهکارهای بهبود وضعیت صادرات سیمان، کابل و سیم افزود: برای برخی کالاها مانند سیمان یا کاشی و سرامیک ظرفیت‌سازی انجام شده اما مشکل اصلی آن بازاریابی است که در این حوزه آمادۀ همکاری با شرکت‌ها در زمینۀ اعزام هیأت و تسهیل حضور در نمایشگاه‌های تخصصی بین‌المللی هستیم.

مجتبی خسروتاج در پاسخ به پرسش خبرگزاری ایسنا با موضوع چرایی توقف ثبت سفارش خودرو گفت:. در تیرماه امسال آخرین ثبت سفارش انجام شد که با توجه به اینکه ثبت سفارش ها مهلت شش ماهه دارند، تا شرکت‌ها تا دی ماه فرصت کافی برای واردات سفارشات ثبت شدۀ خود خواهند داشت.

 

وی افزود: در شش ماهه امسال یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار واردات خودرو در گمرکات انجام شد که نسبت به سال گذشته  از نظر ارزش ۴۰ درصد و از نظر تعداد 38 درصد افزایش داشته است.

 

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال خبرگزاری فارس در خصوص ثتبیت تعرفه‌ها گفت:  سال ۹۶ تنها سالی است که نظام تعرفه‌ای واردات تغییر نکرده است و تعرفه‌های سال ۹۵ کتاب قانون مقررات صادرات و واردات همچنان پابرجاست.

 

خسروتاج در پاسخ به پرسش روزنامۀ همشهری دربارۀ اقدامات انجام شده در راستای توسعۀ صادرات غیر نفتی اظهار داشت: طی سه دهه تولید ما صرفاً معطوف به تأمین نیاز داخل بوده است ما هم‌اکنون در شرایط عادی به سر نمی‌بریم و با این وجود بسیاری از کشورها آرزوی چنین اقتصادی را دارند. صادرات ۴۲ میلیارد دلاری سال گذشته کشور، نیازهای موجود در داخل را بدون احتساب نفت برآورده کرد و در حوزه ظرفیت سازی در کشور نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است.

 

وی در خصوص صادرات به قطر افزود: در شش ماهه گذشته نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار صادرات به قطر داشتیم، برخی بنادر قطر تا ۵۰ درصد تخفیف گمرکی برای کالاهای ایرانی در نظر گرفتند، میز قطر فعال است و پروازهای دو کشور منظم انجام می شود و مطالب منتشر شده در خصوص کاهش حجم مبادلات دو کشور خلاف واقع است.

 

خسروتاج در پاسخ به پرسش روزنامۀ جهان اقتصاد دربارۀ حجم تجارت با عراق، گفت: در شش ماهه امسال ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار صادرات به کشور عراق داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ۳.۲ درصد  رشد داشته است همچنین در صدد تکمیل تیم رایزنان در نقاط مختلف عراق هستیم.

 

خسروتاج در پایان با اشاره به ابر روند تجارت دیجیتالی افزود: با بررسی تجارب  TPOها ، امروزه تجارت فراگیر موضوع سازمان‌های توسعه تجارت در سراسر دنیا است، ما نیز به جهت همسویی با این روند، ظرفیت بانوان در توسعۀ صادرات را نیز تحت سامانۀSheExports.tpo.ir  به کار گرفته‌ایم و به زودی نیز سامانه‌ای به همین ترتیب برای جوانان با عنوان youthExport.tpo.ir ترتیب خواهیم داد. Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

 

 تاریخ انتشار:1396/07/04  ساعت درج:١١:٢٥  شماره خبر:٥١٤١  بازدید:309

  نسخه چاپي


خروج